Wachttijd Sociale Huur Amsterdam: Van Inschrijftijd naar Actief Zoeken en de Invloed van het Puntensysteem

De woningmarkt in de regio Amsterdam blijft een van de meest complexe en gedrukte segmenten binnen de Nederlandse vastgoedsector. De kern van dit probleem ligt in de onbalans tussen vraag en aanbod, wat resulteert in wachttijden die voor veel woningzoekenden onoverkomelijk lijken. In de afgelopen jaren zijn de cijfers dramatisch geweest, met gemiddelde wachttijden die in sommige gemeenten van de regio oplopen tot meer dan twintig jaar. Echter, de invoering van een nieuw puntensysteem voor woonruimteverdeling heeft een fundamentele verschuiving teweeggebracht in hoe woningen worden toegewezen. Dit artikel analyseert de huidige staat van de sociale huurmarkt, de oorzaken van de extreme wachttijden, de impact van het nieuwe systeem op de verdeling en de specifieke cijfers voor de regio Groot-Amsterdam.

De Schaal van het Probleem: Cijfers en Trends

Om de ernst van de situatie in de regio Groot-Amsterdam te begrijpen, is het noodzakelijk om de historische en actuele data te benaderen. De wachttijd voor sociale huurwoningen is niet statisch; het is een dynamische variabele die sterk fluctueert afhankelijk van het aantal beschikbare woningen en het aantal ingeschreven kandidaten.

In 2024 bedroeg de gemiddelde wachttijd voor een sociale huurwoning in Amsterdam 9,8 jaar. Dit cijfer vertegenwoordigt een positieve ontwikkeling ten opzichte van eerdere jaren. In 2023 was de gemiddelde tijd 11,0 jaar en in 2022 zelfs 12,5 jaar. Dit betekent dat de wachttijd voor het derde achtereenvolgende jaar is gedaald en voor het eerst in jaren onder de tien jaar is gekomen. Ondanks deze verbetering blijft de situatie kritisch. De daling komt mede voort uit een gestegen aanbod aan sociale woningen, aangezien het aantal sociale huurwoningen van corporaties in 2024 met netto 600 woningen is toegenomen. Dit is het vierde jaar op rij dat de voorraad groeit.

De druk op de markt wordt verder geïllustreerd door het aantal woningzoekenden. In 2024 namen het aantal actief woningzoekenden met 20% toe naar 147.500 personen. Dit betekent dat er een enorme concurrentie is voor de beschikbare woningen. De Amsterdamse Federatie van Woningcorporaties (AFWC) geeft aan dat er circa 432.500 woningzoekenden zijn ingeschreven bij het regionale WoningNet, waarvan 241.000 uit Amsterdam komen. Van dit totaal waren er in het voorgaande jaar ruim 62.500 actief op zoek, wat betekent dat ze minstens één keer op een woningadvertentie hebben gereageerd.

De situatie verschilt per gemeente binnen de regio. In grote steden zoals Amsterdam, Utrecht en Haarlem liggen de wachttijden vaak hoger dan in omliggende gemeenten. De volgende tabel geeft een overzicht van de gemiddelde wachttijden in diverse gemeenten, gebaseerd op gegevens uit 2020 en projecties voor 2025.

Gemeente Wachttijd (2020) Wachttijd (2025) Opmerking
Amsterdam 13 jaar, 10 maanden 15 jaar, 4 maanden Hoogste druk in hoofdstad
Den Haag 5 jaar, 8 maanden 7 jaar, 2 maanden Gemiddelde wachttijd
Rotterdam 2 jaar, 8 maanden 3 jaar, 6 maanden Betere toegang
Utrecht 11 jaar, 1 maand 12 jaar, 3 maanden Hoogste druk na Amsterdam
Eindhoven 7 jaar, 8 maanden 9 jaar, 2 maanden Toename wachttijd
Groningen 4 jaar, 11 maanden 6 jaar, 8 maanden Gemiddelde wachttijd
Haarlem 8 jaar, 2 maanden 9 jaar, 6 maanden Toename wachttijd
Zaanstad 14 jaar, 6 maanden 16 jaar, 2 maanden Zeer hoge wachttijd
Apeldoorn 7 jaar, 9 maanden 8 jaar, 4 maanden Toename wachttijd
Haarlemmermeer 18 jaar, 8 maanden 20 jaar, 5 maanden Extreem hoge wachttijd
Nijmegen 21,6 jaar 23,2 jaar Regio Arnhem-Nijmegen
Elst 27,1 jaar 28,5 jaar Langste wachttijd

De tabel laat duidelijk zien dat de regio's buiten de hoofdstad soms zelfs langere wachttijden hebben dan Amsterdam zelf. In Nijmegen bedraagt de gemiddelde wachttijd 21,6 jaar en in Elst zelfs 27,1 jaar. In de regio Groot-Amsterdam zelf variëren de tijden sterk. Haarlemmermeer en Zaanstad hebben wachttijden die oplopen tot meer dan 17 jaar.

De Amsterdamse corporaties bezitten ongeveer 189.000 woningen, wat neerkomt op circa 37% van de zelfstandige huurwoningen in de hoofdstad. Van deze woningen heeft 92% een huurprijs binnen de sociale huurgrens. Dit betekent dat het aanbod van betaalbare woningen groot is, maar de vraag is nog groter. De gemiddelde huur van een sociale huurwoning in Amsterdam bedroeg vorig jaar 544 euro. 72% van alle corporatiewoningen valt onder de eerste aftoppingsgrens (€633) en 84% onder de tweede grens (€679). Dit toont aan dat het merendeel van de sociale voorraad daadwerkelijk betaalbaar is voor doelgroepen met een lager inkomen.

Het Nieuwe Puntensysteem voor Woonruimteverdeling

Om de oneerlijke situatie aan te pakken waarbij alleen de inschrijftijd telde, is er in januari 2023 een nieuw systeem voor woonruimteverdeling ingevoerd in de regio Amsterdam. Dit systeem, dat geldt voor de gemeenten Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Edam-Volendam, Haarlemmermeer, Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel, Purmerend, Uithoorn, Waterland, Wormerland en Zaanstad, introduceert een nieuw principe: actief zoeken levert punten op.

In het oude systeem telde uitsluitend de tijd dat een woningzoeker ingeschreven staat bij WoningNet of Woonmatch. Dit leidde tot een situatie waarin mensen jarenlang wachtten zonder actie te ondernemen, terwijl anderen die actief op zoek waren, geen extra voordelen kregen. Het nieuwe puntensysteem verandert dit door punten toe te kennen op basis van twee factoren: 1. Inschrijftijd: Hoe langer iemand ingeschreven staat, hoe meer punten. 2. Actief zoeken: Het aantal keren dat iemand reageert op woningadvertenties levert extra punten op. 3. Dringende woonsituatie: Mensen in een dringende situatie krijgen voorrang.

Dit systeem is ontworpen om de doorstroming te bevorderen en ervoor te zorgen dat woningen sneller terechtkomen bij mensen die ze het hardst nodig hebben. De doelstelling is duidelijk: mensen die actief zoeken of in een dringende situatie zitten, moeten sneller aan een woning komen. De regio-gemeenten en woningcorporaties werken samen om via dit systeem sociale huurwoningen eerlijker toe te wijzen.

De impact van dit systeem is al zichtbaar. In 2024 zijn in de regio Amsterdam 12.851 sociale huurwoningen verhuurd. Een opvallend feit is dat de helft van deze woningen naar starters is gegaan. Starters zijn mensen die geen woning achterlaten en vaak jonger zijn. Ook jongeren tot 35 jaar kregen vaker een woning toegewezen. De gemiddelde wachttijd voor mensen om een kans te maken op een woning is korter dan in 2023. Het aantal actief woningzoekenden in de regio nam toe tot ruim 170.000. 60% van de mensen die actief zoeken is tot 35 jaar oud.

Woningzoekenden bouwen nu punten op door actief te zoeken en op basis van hun situatie. Dit betekent dat een persoon die dagelijks kijkt en reageert, sneller punten ophoopt dan iemand die alleen maar wacht. Dit systeem wordt breed gedragen door de regiogemeenten en woningcorporaties. Woningzoekenden reageren actief en bouwen punten op, wat leidt tot een daling van het aantal weigeringen van woningen. De zoektijd is sterk gedaald.

Prioriteit voor Jongeren en Starters

Een van de belangrijkste doelstellingen van de Amsterdamse corporaties is het aanpakken van jongerendakloosheid. Jongeren die op straat dreigen te belanden, zouden voorrang op een woning moeten krijgen. Corporaties hebben plannen om dit te starten vanuit het eigen maatwerk. Ze kunnen binnen het eigen maatwerk voorrang verlenen aan deze groep. Dit is een cruciale stap, aangezien jongerendakloosheid anno 2025 niet meer acceptabel is.

Het nieuwe puntensysteem draagt hier direct bij aan. Omdat jongeren vaak korter ingeschreven zijn dan ouderen, hadden ze in het oude systeem nauwelijks een kans. Met het nieuwe systeem kunnen jongeren door actief zoeken punten ophopen en zo hun kansen vergroten. De resultaten tonen aan dat dit werkt. De helft van de verhuurde woningen in 2024 ging naar starters. Dit is een significant succes voor de regio.

Echter, het is belangrijk om te benadrukken dat ouderen nog altijd de hoogste slaagkans behouden. Dit komt doordat ze de langste inschrijftijd hebben en er nog altijd woningen zijn met voorrang voor ouderen. Het nieuwe systeem heeft de balans verschoven, maar de traditionele voorrang voor ouderen blijft bestaan in bepaalde categorieën. De gemiddelde wachttijd voor mensen om een kans te maken op een woning is korter dan in 2023, maar de concurrentie blijft groot.

De Rol van de Amsterdamse Federatie van Woningcorporaties (AFWC)

De Amsterdamse Federatie van Woningcorporaties (AFWC) speelt een centrale rol in de monitoring en uitvoering van de woningverdeling. De jaarverslagen van de AFWC maken ons steevast bewust van de immense druk op de sociale huurmarkt in de hoofdstad. Zo reageerden in 2020 gemiddeld 433 woningzoekenden op een vrijkomende woning, terwijl de gemiddelde inschrijfduur 13,8 jaar was.

De AFWC is verantwoordelijk voor het opstellen van de jaarrapportage over de verhuur van sociale huurwoningen in opdracht van de gemeenten en corporaties. Hierin staat op regionaal en op gemeentelijk niveau informatie over onder meer het aantal toewijzingen, de verhuizingen en slaagkansen voor verschillende doelgroepen en type woningen. Jaarlijks wordt het effect van het nieuwe systeem gemonitord via een rapportage. De gegevens uit deze rapportages worden gebruikt om, waar nodig, verbeteringen door te voeren.

Anne-Jo Visser, directeur-bestuurder van de AFWC, benadrukt dat de daling van de wachttijd een teken is dat mensen sneller aan een woning komen. Het doel van het puntensysteem is mensen die actief zoeken of in een dringende woonsituatie zitten sneller te helpen. Ze stelt: "We zien dat het nieuwe systeem zijn vruchten begint af te werpen: meer woningen komen terecht bij mensen die ze het hardst nodig hebben. Vooral starters en jongeren profiteren."

Ook de wethouder van gemeente Amstelveen, Adam Elzakalai, bevestigt dit: "We zien dat het nieuwe systeem zijn vruchten begint af te werpen: meer woningen komen terecht bij mensen die ze het hardst nodig hebben. Vooral starters en jongeren profiteren. Dat is goed nieuws voor de toekomst van onze regio."

De resultaten van het puntensysteem worden verder gemonitord. Tegen het einde van 2026, in het derde jaar na de invoering, volgt de uitgebreide evaluatie van het puntensysteem. Dit betekent dat de regio niet stilstaat, maar voortdurend bijstuurt op basis van de gegevens. Wethouder Harrie van der Laan merkt op: "Afgelopen week heb ik van woningzoekenden gehoord dat het systeem werkt. Met actief zoeken werd de wachttijd verkort en hadden ze binnen korte tijd een woning en dat is helemaal in lijn met het nieuwe systeem. Daar word ik blij van. Wel is het belangrijk om goed te blijven monitoren of de wachttijd daalt en de doorstroming op gang komt en dat we moeten bijsturen."

Oorzaken van de Lange Wachttijden

De onderliggende oorzaak van de lange wachttijden is een fundamentele onbalans tussen vraag en aanbod. De vraag naar sociale huurwoningen stijgt, terwijl het aanbod onvoldoende is. Dit probleem is een gevolg van een aanhoudend tekort aan sociale huurwoningen en een toenemende vraag. In een kwart van de gemeenten loopt de inschrijfduur op tot meer dan zeven jaar, en in sommige regio's zelfs langer.

De sociale huurwoningen zijn bedoeld voor mensen met een lager inkomen. De huurprijs ligt onder de liberalisatiegrens, die per 2026 is vastgesteld op €932,93 per maand. Huurders van sociale woningen komen vaak in aanmerking voor huurtoeslag, waardoor het wonen betaalbaarder wordt. Ondanks dit, blijft het aanbod beperkt. De gemiddelde huur van een sociale huurwoning in Amsterdam bedroeg 544 euro, wat laag is in vergelijking met de marktprijzen, maar de concurrentie blijft extreem hoog.

In 2020 reageerden gemiddeld 433 woningzoekenden op een vrijkomende woning. Dit betekent dat voor elke vrijkomende woning honderden mensen in aanmerking komen. De druk is dus enorm. De gemiddelde inschrijfduur van 13,8 jaar in 2020 toont aan hoe moeilijk het is om een woning te vinden. Hoewel de wachttijd in 2024 is gedaald naar 9,8 jaar, blijft dit een lange periode voor de meeste woningzoekenden.

Het is ook belangrijk om te benadrukken dat de wachttijd niet alleen afhangt van het aantal woningen, maar ook van het aantal actief zoekende mensen. Het aantal actief woningzoekenden nam toe met 20% naar 147.500 in 2024. Dit betekent dat er meer mensen zijn die actief op zoek zijn, wat de concurrentie verder verhoogt. Het nieuwe puntensysteem probeert hier een oplossing te bieden door actief zoeken te belonen.

De Invloed van het Puntensysteem op de Regio

Het puntensysteem geldt voor een breed scala aan gemeenten in de regio Groot-Amsterdam. Dit omvat Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Edam-Volendam, Haarlemmermeer, Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel, Purmerend, Uithoorn, Waterland, Wormerland en Zaanstad. Door dit systeem te implementeren, wordt de verdeling van sociale huurwoningen eerlijker. Het systeem zorgt ervoor dat mensen die actief zoeken sneller een woning krijgen, wat de wachttijd voor deze groep verkort.

De resultaten van het systeem zijn bemoedigend. De gemiddelde wachttijd voor mensen om een kans te maken op een woning is korter dan in 2023. Het aantal actief woningzoekenden in de regio nam toe tot ruim 170.000. 60% van de mensen die actief zoeken is tot 35 jaar oud. Dit betekent dat het systeem vooral jonge mensen ten goede komt. De helft van de verhuurde woningen ging naar starters.

Ook het aantal weigeringen van woningen is sterk gedaald. Dit is een belangrijk teken dat het systeem werkt. Mensen die actief zoeken, zijn sneller bereid om een woning te accepteren omdat ze sneller punten ophopen. Dit draagt bij aan de doorstroming van de markt. De regio-gemeenten en woningcorporaties werken samen om dit systeem te monitoren en te verbeteren.

Conclusie

De situatie op de markt voor sociale huurwoningen in de regio Groot-Amsterdam is complex, maar er zijn duidelijke tekenen van verbetering. De invoering van het puntensysteem voor woonruimteverdeling in januari 2023 heeft geleid tot een daling van de gemiddelde wachttijd in Amsterdam van 12,5 jaar in 2022 naar 9,8 jaar in 2024. Dit is een significante stap vooruit.

Het nieuwe systeem heeft ervoor gezorgd dat meer woningen naar starters en jongeren gaan, wat een belangrijke bijdrage levert aan het aanpakken van jongerendakloosheid. De helft van de in 2024 verhuurde sociale huurwoningen ging naar starters. Dit toont aan dat het systeem werkt en dat actief zoeken wordt beloond. Hoewel ouderen nog altijd de hoogste slaagkans behouden vanwege hun lange inschrijftijd, is de balans verschoven ten gunste van de jonge generatie.

De regio blijft echter onder druk staan. Het aantal actief woningzoekenden is toegenomen tot ruim 170.000, wat betekent dat de concurrentie groot blijft. De gemiddelde wachttijd in sommige gemeenten zoals Haarlemmermeer en Elst blijft extreem hoog, met tijden van meer dan 20 jaar. Het puntensysteem is een belofte voor de toekomst, maar de volledige evaluatie zal pas eind 2026 plaatsvinden.

De samenwerking tussen gemeenten en woningcorporaties is cruciaal voor het succes van dit systeem. Door actief te zoeken en punten op te bouwen, kunnen woningzoekenden hun kansen vergroten. De resultaten tot nu toe zijn bemoedigend, maar de druk op de markt blijft aanwezig. Het is belangrijk om te blijven monitoren of de wachttijd daalt en de doorstroming op gang komt. De regio moet blijven bijsturen om te zorgen dat het systeem optimaal functioneert.

Bronnen

  1. AFWC: Wachttijd sociale huurwoning loopt verder terug
  2. Nul20: Sociale huursector nog 432.000 wachtenden
  3. Huurstunt: Wachttijd sociale huurwoning
  4. Ymere: Meer kansen voor starters in regio Amsterdam na invoering puntensysteem
  5. Zaanstad: Nieuwe woonruimteverdelingssysteem werkt

Related Posts