Stookkosten, Warmtewet en Huurtoeslag: Wat Betekent Dit Voor Huurders en Verhuurders?

In de huidige situatie van energieprijzen en huurrechtregelgeving is het belangrijk dat zowel huurders als verhuurders goed begrijpen hoe stookkosten, de Warmtewet en huurtoeslag elkaar beïnvloeden. Deze combinatie van regelgeving en praktijkaspecten heeft geleid tot verschillende wijzigingen in de aansluiting tussen huur- en energierecht. In dit artikel worden de relevante regelgeving, praktijkontwikkelingen en subsidies behandeld die van belang zijn bij de financiële verantwoording van verwarming en servicekosten in huurwoningen.


Inleiding

De verdeling van energiekosten in huurwoningen is sinds de invoering van de Warmtewet in 2014 onderhevig aan juridische en praktische ontwikkelingen. In dit kader zijn huurders en verhuurders verplicht tot transparantie en naleving van specifieke regelgeving. Bovendien is de huurtoeslag een mechanisme dat huurders ondersteunt bij hun huurbetaalbaarheid, maar het heeft beperkte toepassing op stook- en servicekosten.

Deze artikel beoogt inzicht te geven in:

  • De juridische basis van de Warmtewet en haar invloed op huurverhoudingen.
  • Hoe stookkosten en servicekosten in de praktijk worden afgesproken en verwerkt in huurberekeningen.
  • De mogelijkheden en beperkingen van huurtoeslag met betrekking tot energiekosten.
  • De rol van subsidies zoals de Tijdelijke Tegemoetkoming Blokaansluiting (TTB).
  • De toekomstige opties zoals het Tijdelijk Noodfonds Energie.

De Warmtewet en haar juridische context

Invoering en doel van de Warmtewet

De Warmtewet trad in werking op 1 januari 2014. Het doel van de wet is om gebruikers van blokverwarming beter te beschermen tegen tariefsverhogingen. Blokverwarmingsgebruikers hebben vaak geen keuze in leveranciers, waardoor ze kwetsbaar zijn voor tariefwijzigingen. De Wet stelt regels op voor warmteleveranciers, waaronder verhuurders die blokverwarming aanbieden.

Tot voor kort werden verhuurders met blokverwarming gezien als warmteleveranciers en moesten zij, op grond van de Warmtewet, een warmteleveringsovereenkomst sluiten met huurders. Deze overeenkomst maakt het mogelijk om kosten voor onderhoud en afschrijving van de installatie in rekening te brengen. Dit was een afwijking van het huurrecht, waarbinnen dergelijke kosten normaal gesproken niet buiten de kale huurprijs in rekening werden gebracht.

De wetgever ging ervan uit dat de Warmtewet prioriteit had op het huurrecht. Dit leidde tot juridische onduidelijkheid, aangezien de Warmtewet en het huurrecht elkaar soms tegenstrijdig leken te zijn.


Aanpassing van het huurrecht in 2019

Herwaardering van huurprijs en servicekosten

Op 1 juli 2019 is de toepassing van de Warmtewet op huurovereenkomsten beëindigd. Verhuurders zijn sinds die datum niet langer automatisch warmteleveranciers. De Warmtewet is dus niet meer van toepassing in de huurverhouding, en het huurrecht is weer leidend.

Deze wijziging had gevolgen voor de manier waarop servicekosten en stookkosten worden afgerekend. Bijvoorbeeld:

  • De servicekostenlijst in het Besluit Servicekosten is bijgewerkt zodat huurders nu ook expliciet moeten bijdragen aan energiekosten voor individuele woonruimtes.
  • De vergoeding voor blokverwarming is sindsdien verwerkt in het huurrecht en niet langer expliciet genoemd in het Besluit Servicekosten.

Deze aanpassing werd niet zonder kritiek ontvangen. Huurdersorganisaties betwisten bijvoorbeeld of het rechtmatig is om huurders verplicht te stellen tot het betalen van afschrijvings- en onderhoudskosten voor verwarmingsinstallaties. De kritiek richt zich op het feit dat deze kosten vroeger buiten de kale huurprijs mochten worden gedaan, wat niet langer het geval is.


Stook- en servicekosten in de praktijk

Verwerking in huurberekeningen

In de praktijk wordt het bedrag voor stook- en servicekosten opgenomen in de maandelijkse huurprijs. Dit bedrag dient als voorschot dat later verwerkt wordt in een eindafrekening. De eindafrekening wordt meestal voor 1 juli uitgezonden en geeft aan of huurders terugbetaling ontvangen of bijbetalen moeten doen.

De voorschotberekening is gebaseerd op voorgaande verbruiksdata en verwachtingen voor het komende jaar. Dit betekent dat huurders in sommige gevallen vooraf meer betalen dan ze in werkelijkheid verbruiken, terwijl in andere gevallen het voorschot te laag kan zijn.

Tijdelijke Tegemoetkoming Blokaansluiting (TTB)

In 2023 heeft de overheid een eenmalige subsidie uitbetaald voor huurders met blokverwarming. Deze subsidie is bekend onder de naam Tijdelijke Tegemoetkoming Blokaansluiting (TTB). Het doel is om deze huurders te ondersteunen bij de hoge energiekosten.

De TTB werkt als volgt:

  1. Verlaging van stookkosten: De totale warmtekosten van het hele gebouw zijn verlaagd met het subsidiebedrag.
  2. Verdeling per woning: Het resterende bedrag wordt verdeeld over de woningen op basis van hun energieverbruik.
  3. Eindafrekening: Deze verdeling wordt verwerkt in de eindafrekening van huurders. De exacte subsidie die het gebouw heeft ontvangen staat vermeld op de eindafrekening.

De TTB is eenmalig en niet herhaalbaar, tenzij de overheid dit expliciet beslist. Voor meer informatie raadpleegt men de officiële website van de overheid via www.rijksoverheid.nl.


Huurtoeslag en stookkosten

Welke kosten zijn toegelaten?

De huurtoeslag is een wettelijk vaste ondersteuning die huurders ontvangen om hun huurbetaalbaarheid te verbeteren. Het bedrag hangt af van het inkomen, het aantal personen en andere factoren.

Een belangrijk aspect is dat huurtoeslag niet alle stook- of servicekosten dekt. Volgens de regels:

  • Je kunt maximaal € 12 per maand optellen aan de huurprijs voor schoonmaak van de algemene ruimte, energiekosten van de algemene ruimte en huismeesterkosten.
  • Stookkosten zijn niet toegelaten voor huurtoeslag, ongeacht hoe hoog de kosten zijn.

Wanneer stookkosten in verhouding tot het inkomen extreem hoog zijn, kan een huurder overwegen om het Tijdelijk Noodfonds Energie in te schakelen. Dit fonds is bedoeld om huishoudens met lage inkomens en hoge energiekosten tijdelijk te ondersteunen.


Tijdelijk Noodfonds Energie

Aanvraag en uitbetaling

Vanaf 22 april 2025 is het Tijdelijk Noodfonds Energie opnieuw beschikbaar voor huishoudens met hoge energiekosten. Het fonds is speciaal ingericht voor huishoudens met een lager inkomen en hoge energierekening.

Bij blokverwarming is het nu mogelijk om aan te vragen voor dit fonds. Dit is een nieuwe ontwikkeling in vergelijking met eerdere jaren.

De uitbetaling via het Tijdelijk Noodfonds Energie gebeurt als volgt:

  • De uitbetaling loopt via de energieleverancier of, bij blokverwarming, rechtstreeks op de bankrekening.
  • De steun duurt zes maanden na de aanvraag.
  • De aanvraag is beschikbaar via www.noodfondsenergie.nl.

Het Tijdelijk Noodfonds Energie vervangt sinds 2025 de Tijdelijke Tegemoetkoming Blokaansluiting (TTB). Dit betekent dat huurders met blokverwarming in de toekomst hun steun via dit fonds moeten aanvragen.


Praktische voorbeelden en vragen

Voorbeeld 1: Stookkosten in eindafrekening

Een huurder betaalt maandelijks € 250 aan stookkosten. De eindafrekening toont aan dat het werkelijke verbruik € 2700 bedraagt tegenover een betaalde voorschotbedrag van € 3000. Dit betekent dat de huurder € 300 terugkrijgt.

Voorbeeld 2: Huurtoeslag en servicekosten

Een huurder betaalt € 800 aan huur, inclusief € 200 aan servicekosten. De huurtoeslag berekent alleen het deel dat binnen de toegestane € 12 maandelijks past. De huurtoeslag zal dus maximaal € 12 verhogen, ongeacht de totale huurprijs.


Conclusie

Het huurrecht en de energierechtregelgeving zijn complexe onderwerpen die zowel juridische als praktische aspecten betreffen. De invoering en later de afschaffing van de Warmtewet, het gebruik van service- en stookkosten, en subsidies zoals de TTB en het Tijdelijk Noodfonds Energie vormen een belangrijk kader voor de financiële verantwoording in huurwoningen.

Huurders zijn verplicht tot het betalen van stook- en servicekosten, maar huurtoeslag biedt beperkte ondersteuning. Het is daarom belangrijk voor huurders om goed te begrijpen hoe deze kosten worden afgerekend en welke steunopties beschikbaar zijn.

Verhuurders zijn verantwoordelijk voor transparantie en naleving van de regelgeving. Het is aan hen om eindafrekeningen op tijd en correct uit te zenden, en subsidies waar nodig te verwerken in de huurberekening.


Bronnen

  1. Uitleg subsidie op warmtekosten voor huurders
  2. Warmtewet en huurrecht
  3. Servicekosten en stookkosten
  4. Afrekening stook- en servicekosten

Related Posts